Kezdőlap » Kutatás » Közösségi gazdaságtan » Publikációk

 

Közösségi gazdaságtan - Publikációk



 

 

Bakács András-Borkó Tamás: Az állami szerepvállalás európai modelljei: A mediterrán, a skandináv, az angolszász, valamint a német-francia kontinentális modell - tanulságok Magyarország számára
ICEG EC Munkafüzet 13.
(2006. június)

A tanulmány az állami szerepvállalás európai modelljeit hasonlítja össze

Borkó Tamás: Számvetés Lisszabon után öt évvel
ICEG EC Vélemény XIX.
(2005. december)

A tanulmány a Lisszaboni Stratégia első öt évét értékeli, figyelembe véve a világgazdasági környezet teljesítményét és az EU országok közötti különbségeket. Következtetésként olyan gazdaságpolitikai ajánlások fogalmazódnak meg, amelyek lényegében és hosszú távú szemléletben befolyásolnák a lisszaboni csúcs által megfogalmazott célok megvalósulását.

Gáspár Pál: Expanzív költségvetési kiigazítás: Lehetséges-e Magyarországon nem-keynesiánus hatásokkal járó korrekció?
ICEG EC Vélemény XXI.
(2005. szeptember)

A tanulmány azt elemzi, hogy lehetséges-e expanzív jellegű, a kiadások csökkentésén alapuló költségvetési kiigazítás, vagyis hogy pozitív növekedési hatással járjon a költségvetési egyensúly kiadáscsökkentéssel történő javítása.

Halász Anita-Gáspár Pál-Somogyi Ádám: Az uniós támogatások és a gazdaság abszorpciós kapacitása
ICEG EC Munkafüzet 10.
(2005. május)

A tanulmány azt elemzi, hogy milyen tényezők befolyásolják az abszorpciós kapacitás alakulását egy kis nyitott gazdaságban és milyen tényezők alakítják majd a hivatalos és magánforrások felszívását a hazai gazdaságban.

Gáspár Pál: Versenyképesség és államháztartás
ICEG EC Vélemény XX.
(2005. március)

A tanulmány az ICEG Európai Központ véleményét ismerteti a magyar gazdaság versenyképessége és az államháztartás helyzete közötti kapcsolatról

Németi Tamás:
A víz- és csatornadíjak megállapításáról
(2005. március)

A tanulmány a víz- és csatornadíjak szabályozásával, a szabályozás szempontjaival, céljaival és Európai Uniós gyakorlatával foglalkozik, ismerteti az érvényben lévő díjrendszereket és képet ad az ágazat hazai helyzetéről.

ICEG Európai Központ:
Versenyképesség és államháztartás
(2005. március)

Az ICEG Európai Központ friss tanulmánya szerint erőteljes és sok csatornán keresztül érvényesülő negatív hatást gyakorol az államháztartás szerkezete, egyensúlyi pozíciója a magyar gazdaság versenyképességére.
A gazdaság versenyképességét az államháztartás oldaláról csak olyan lépésekkel lehet javítani, amelyek egyszerre járulnak hozzá a deficit és adósság csökkentéséhez, az újraelosztás szelektív mérsékléséhez és az alrendszerek hatékonyabb működéséhez.

Borkó Tamás:
A Stabilitási és Növekedési Egyezmény relevanciája és gazdaságpolitikai jelentősége Magyarország számára
(2004. június)

A tanulmány a Stabilitási és Növekedési Egyezményt, annak pozitív és negatív elemeit, a szabályozás kapcsán megjelenő reformjavaslatokat és a fiskális szabályozás Magyarországi aktualitását taglalja.

Lepp-Gazdag Anikó:
Néhány gondolat a magyar egészségügy reformjához
(2004. április)

Lepp Gazdag Anikó tanulmánya az első az ICEG Európai központ által az államháztartási reformmal kapcsolatosan készülő anyagok közül. A tanulmány áttekinti a mai egészségügyi rendszer működésének problémáit, elemzi a reformjavaslatokat (különös tekintettel Bokros Lajos 130 pontjában megfogalmazott szempontokra), és javaslatokat fogalmaz meg az egészségügyi rendszer reformjának egyes elemeihez.

Gáspár Pál - Halász Anita - Tóth Máté:
A magyar beteg. Makrogazdasági problémáink okai, eddigi kezelése és a lehetséges gyógymód
(2003. augusztus)

Az ICEG Európai Központ tanulmánya hármas céllal készült: árnyalt diagnózis készítése a magyar gazdaság állapotáról, az elmúlt időszakban követett gazdaságpolitika és a 2003-2004-re meghirdetett gazdaságpolitikai kiigazítás értékelése, valamint szempontok megfogalmazása a kutatóközpont által kívánatosnak tartott 2004-es kiigazításhoz és a középtávú, a GMU-tagsághoz vezető stratégiához.