A szektorális politika kezdeményezéseinek összehasonlító elemzése az eGazdaság támogatásában SME szinten

(Benchmarking sectoral policy initiatives in support of e-Business for SMEs)

Megbízó:

Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (NT Nemzetközi Technológiai KHT)

Kezdőlap »  Kutatási projektek » A szektorális politika kezdeményezéseinek összehasonlító elemzése az eGazdaság támogatásában SME szinten

Projekt időtartama:

2007. április – 2007 május

Megbízás tárgya:

A tanulmány átfogó módon vizsgálja az e-Gazdaság hazai helyzetét nemzetközi összehasonlításban (EU-25). Az elemzés megalapozó jellegét az adja, hogy keretét az e-Gazdaság definiálása, területeinek lehatárolása illetve az e-Gazdaságra ható tényezők meghatározása jelenti és erre épül a hazai helyzet részletes bemutatása. A széleskörű hazai és nemzetközi statisztikák bemutatása mellett a tanulmány azonosítja a problémákat és azok lehetséges okait, majd ajánlásokat fogalmaz meg azzal kapcsolatban, hogy az állam milyen módon segítheti ezek megoldását. A vizsgálat olyan nemzetközi jó gyakorlatok rövid bemutatásával zárul, amelyek relevánsak a hazai e-Gazdaság fejlesztése szempontjából.

A hazai és nemzetközi statisztikai adatok elemzése az e-Gazdaság definiálása során megadott horizontális területek (fizikai és humán infrastruktúra), vállalaton belüli területek (IKT alkalmazása a termelésben ill. a belső vállalati folyamatokban, vállalati hálózatok és kiszervezés) és vállalaton kívüli területek (e-Kereskedelem, e-Kormányzat, e-Banking) mentén zajlik. A szerzők megvizsgálják továbbá a szabályozási feltételeket, a KKV-k helyzetét, a technológiai fejlődés hatását és az átütő erejű megoldások bevezetésének lehetőségeit, mivel mindezen tényezők a fizikai és humán infrastruktúra adottságai mellett szintén hatással vannak az e-Gazdaság fejlődésére.

A tanulmány külön kezeli a makro, mikro és fiskális jellegű, továbbá a piac szerkezetéből, a digitális készségek hiányából és az állami szerepvállalás elégtelenségeiből származó problémákat és egyidejűleg tárgyalja kialakulásuk okait. Az állami szerepvállalás lehetséges módjai szintén a fenti területekhez kötődően vannak megadva a beavatkozás szükségességének indoklásával együtt. A tanulmány záró fejezete az e-Gazdaság számos különböző területéről, különböző uniós országokból származó jó gyakorlatokat mutat be.

A projekt koordinátora az empirica, az ICEG European Center az új tagállamokat fedi le nemzeti partnerei és szakértoi segítségével.

További információ: Jaksa Renáta Anna (rajaksa@icegec.hu).