Kezdőlap >> Publikációk >> Munkafüzetek
ICEG EC Munkafüzet 7.
Borkó Tamás: Az Stabilitási és Növekedési Egyezmény relevanciája és gazdaságpolitikai jelentősége Magyarország számáraA tanulmány a Stabilitási és Növekedési Egyezményt, annak pozitív és negatív elemeit, a szabályozás kapcsán megjelenő reformjavaslatokat és a fiskális szabályozás Magyarországi aktualitását taglalja.
ICEG EC Munkafüzet 6.
Bilek Péter: A korábbi bővítések tapasztalatai Magyarország számára: a külkereskedelemBilek Péter elemzése áttekinti a külkereskedelmi folyamatok alakulását a kohéziós államokban az Európai Unióhoz történő csatlakozásukat követően. A tanulmány - összevetve a kohéziós államokat hazánkkal - a korábbi tapasztalatok alapján következtetéseket fogalmaz meg a hazai külkereskedelemben a csatlakozást követően várható folyamatokat illetően.
ICEG EC Munkafüzet 5.
Bebesy Dániel: AZ ERM II: Horgony vagy célpontA tanulmány az euró-övezeti tagság előfeltételének tekintett ERM-II rendszer működését, az ERM-II-be történő belépésből származó előnyöket és költségeket elemzi. Az elemzés az árfolyampolitikával kapcsolatosan szerzett regionális tapasztalatok értékelését követően kitér a nominális és reálkonvergencia vizsgálatára, az ERM-II rendszeren belül érvényesülő átváltásokra, a sikeres ERM-II tagság előfeltételeinek elemzésére. Végezetül rövid áttekintést ad az újonnan csatlakozott gazdaságok GMU-ba történő integrációval kapcsolatos stratégiájáról.
ICEG EC Munkafüzet 4.
Czakó Veronika: Az inflációs célkitűzéses monetáris politikai rendszer működése BrazíliábanA tanulmány az inflációs célkitűzés rendszerének bemutatását követően elemzi a rendszer működésének brazíliai tapasztalatait, különös tekintettel az intézményi környezetre, a jegybank és a fiskális hatóság közötti együttműködésre, a rendszer technikai paramétereire. A braziliai tapasztalatok alapján a tanulmány tanulságokat fogalmaz meg az inflációs célkitűzés hazai alkalmazását illetően.
ICEG EC Munkafüzet 3.
Gáspár Pál – Halász Anita – Lepp-Gazdag Anikó: Az államháztartás működési problémáiA rövid összefoglaló jellegű elemzés célja, hogy összesítve mutassa be azokat a problémákat, amelyek a magyar államháztartást jellemzik. A tanulmány első fejezete az államháztartás főbb szerkezeti problémáit mutatja be, míg a második fejezet az eddigi reformok problémáit elemzi. Az ezt követő négy fejezet az államháztartás kiadási oldalát megtestesítő alrendszerek működési problémáit jellemzi, külön foglalkozva az egészségügy, az oktatás, az önkormányzati rendszer és a szociálpolitika területeivel. A tanulmány záró fejezete az adórendszer torzulásainak elemzését tartalmazza.
ICEG EC Munkafüzet 2.
Lepp-Gazdag Anikó: Néhány gondolat a magyar egészségügy reformjáhozLepp Gazdag Anikó tanulmánya az első az ICEG Európai központ által az államháztartási reformmal kapcsolatosan készülő anyagok közül. A tanulmány áttekinti a mai egészségügyi rendszer működésének problémáit, elemzi a reformjavaslatokat (különös tekintettel Bokros Lajos 130 pontjában megfogalmazott szempontokra), és javaslatokat fogalmaz meg az egészségügyi rendszer reformjának egyes elemeihez.
ICEG EC Munkafüzet 1.
Gáspár Pál - Halász Anita - Tóth Máté: A magyar beteg. Makrogazdasági problémáink okai, eddigi kezelése és a lehetséges gyógymódAz ICEG Európai Központ tanulmánya hármas céllal készült: árnyalt diagnózis készítése a magyar gazdaság állapotáról, az elmúlt időszakban követett gazdaságpolitika és a 2003-2004-re meghirdetett gazdaságpolitikai kiigazítás értékelése, valamint szempontok megfogalmazása a kutatóközpont által kívánatosnak tartott 2004-es kiigazításhoz és a középtávú, a GMU-tagsághoz vezető stratégiához. A teljes tanulmány mellett letölthető a nyolc oldalas összefoglaló is.