Az EU csatlakozással összefüggő konvergencia vállalati és makrogazdasági kihívásai


A Magyar Közgazdasági Társaság és az ICEG EC közös konferenciája
Időpont: 2002. december 12.

Az EU Bizottság jelentését követően Magyarország rövidesen, alig egy év múlva az EU tagja lesz. Az EU-tagságot vélhetően egy bizonytalan és kihívásokkal terhes időszak után követi a GMU-tagság is. Az EU-tagság elnyerését követően felgyorsul és átalakul a hazai gazdaság felzárkózása, azt ez megtestesítő nominális és reálkonvergencia folyamata.

A konferencia célja annak áttekintése volt, hogy miképpen érvényesülhet a reál- és a nominális konvergencia, illetve ezek a folyamatok milyen kihívásokat és alkalmazkodási kényszereket teremtenek makrogazdasági és vállalati síkon.

A konferencián a nominális konvergencia kérdésével kapcsolatosan kiemelt figyelem irányult a kamatlábak és az infláció közeledésére. Emellett - tekintettel a hazai és közép-európai államok növekvő fiskális problémáira - rövid elemzés vizsgálta a fiskális konvergencia területét. A nominális felzárkózás szempontjából a csatlakozó államoknak fontos lehet a kohéziós államok tapasztalatának ismerete: egy előadás a nominális konvergenciát ezen gazdaságokban vizsgálta meg.

A reálkonvergencia területei között a találkozó kiemelten foglalkozott a bérek konvergálásával, a bérkonvergenciából a termelékenység és a foglalkoztatás alakulására gyakorolt hatással. Hasonlóképpen érintette az árszerkezet alkalmazkodását, az árszínvonalban elkerülhetetlen felzárkózás makro- és mikrogazdasági hatásait. Végezetül - különös aktualitást kapva az elmúlt 1,5 év folyamataitól - a rendezvényen értékelés hangzott el az árfolyamok várható alakulásáról, az aktuális árfolyam felértékelődésének lehetséges pályáiról.

A rendezvényre háttéranyagul az ICEG Európai Központ által készített és a 8 csatlakozó kelet- és közép-európai gazdaságot magába foglaló konvergenciajelentés szolgált. A jelentés részletesen értékelte, hogy a nominális, a reál- és a szerkezeti konvergencia területén hol tartanak az egyes államok, milyen eltérések vannak közöttük függetlenül attól, hogy mindannyian az EU tagjaivá válhatnak. A jelentés a feltárt állapot alapján megfogalmazza azokat a területeket, amelyeken a gazdaságpolitikának és a vállalatoknak rövid távon alkalmazkodniuk kell.

A konferencián előadóként szerepelt:

- Baráth Etele, Miniszterelnöki Hivatal,
- Bartha Attila, Kopint-Datorg Rt.,
- Devecz Miklós, Flextronics,
- Gáspár Pál, ICEG Európai Központ,
- Hamecz István, Magyar Nemzeti Bank,
- Madár István,Világgazdaság,
- Mellár Tamás, Központi Statisztikai Hivatal,
- Mohai György, Budapesti Értéktőzsde,
- Oblath Gábor, MNB Monetáris Tanács,
- Uzonyi Imre, Hamilton Tőzsdeügynökség

Kezdőlap » Rendezvények » Az EU konvergencia vállalati és makrogazdasági kihívásai